Co to jest irygator dentystyczny i dlaczego warto go używać? Jaki irygator do zębów wybrać? Dla kogo jest dedykowany ? Jak czyścić irygator ?
Czy są przeciwwskazania do stosowania irygatora? Dlaczego polecamy Novama Puro?Irygator dentystyczny, nowoczesny gadżet czy niezbędny element codziennej higieny jamy ustnej?

Co to jest irygator dentystyczny i dlaczego warto go używać?

Jaki irygator do zębów wybrać

Irygator dentystyczny do dziś jest stosunkowo mało znanym sprzętem medycznym. Jest urządzeniem, które pozwala kompleksowo i skutecznie zadbać o higienę jamy ustnej. Irygator wodny może być uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej obok szczoteczki oraz nici dentystycznych. Irygator wykorzystuje wysokie ciśnienie wody, dzięki czemu skutecznie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe i dziąsła z płytki nazębnej, bakterii oraz resztek jedzenia. Zbudowany jest ze zbiornika na wodę oraz wymiennych dyszy.

Z wyglądu przypomina elektryczną bądź soniczną szczoteczkę do zębów, z tym że główka zamiast standardowej końcówki zaopatrzona jest w specjalną dyszę, przez którą wypływa strumień wody. Wystrzeliwany pod wysokim ciśnieniem strumień wodny dokładnie oczyszcza jamę ustną z resztek jedzenia, bakterii oraz z płytki nazębnej. Dzięki wykorzystaniu irygatora możemy z łatwością dotrzeć do miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki. Emitowana wiązka wody skutecznie wypłukuje wąskie przestrzenie międzyzębowe, kieszonki dziąsłowe oraz przestrzenie pod koronami czy mostami protetycznymi.

Irygator usuwa do 99% więcej płytki nazębnej znajdującej się w przestrzeniach międzyzębowych, w porównaniu do zwykłej szczoteczki manualnej. Regularne stosowanie irygatora wyraźnie obniża ryzyko wystąpienia próchnicy oraz kamienia nazębnego. Dodatkowo emitowany strumień wodny masuje dziąsła, co korzystnie wpływa na ich ukrwienie i wygląd. Pamiętaj jednak, iż stosowanie irygatora nie zastąpi nitkowania zębów. Nić dentystyczna jest niezastąpiona w usuwaniu dużych resztek jedzenia!

Dla kogo jest dedykowany irygator dentystyczny ?

Jeszcze kilka lat temu irygatory wodne były urządzeniami o specjalnym przeznaczeniu tylko dla wybranych grup pacjentów. Obecnie irygator jest zalecany do codziennej higieny jamy ustnej dla każdego. Skutecznie i precyzyjnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe, w dodatku jego używanie jest dużo wygodniejsze i mniej bolesne w porównaniu do czyszczenia zębów tradycyjna nicią dentystyczną. Śmiało można powiedzieć, iż irygatora powinniśmy używać wszyscy!

Są jednak osoby, dla których to urządzenie jest niezbędne:

  • dla osób które, noszą stałe aparaty ortodontyczne (nawet dedykowane dla tej grupy pacjentów stosowanie szczoteczki do zębów nie wystarczą aby skutecznie oczyścić szczeliny między aparatem a zębem)

  • jeśli mamy bardzo ściśnięte przestrzenie międzyzębowe

  • u chorych z parodontozą dziąseł, w tym przypadku dodatkową zaletą korzystania z irygatora jest fakt, iż możemy wodę zastąpić specjalnym leczniczym płynem do płukania, który będzie podany dokładnie w chore miejsce

  • dla osób noszących protezy stałe lub ruchome

  • jeśli posiadamy most, koronę czy implant

  • u pacjentów z kieszonkami dziąsłowymi, irygator precyzyjnie usuwa resztki pokarmu, dzięki czemu ograniczamy ryzyko wystąpienie stanu zapalnego

Jak czyścić irygator dentystyczny ( stomatologiczny)?

Irygator podobnie jak szczoteczka ma kontakt z bakteriami naszej jamy ustnej. Ponadto przy częstym użytkowaniu może gromadzić się w nim kamień, a w wodzie ze zbiornika mogą namnażać się bakterie. Dlatego też zaleca się czyszczenie urządzenia raz na 2-3 miesiące, oraz w przypadkach kiedy jest on długo nieużywany. Do czyszczenie możemy użyć czystej wody bądź specjalnego płynu, zalecanego przez danego producenta. Nie zaleca się używania środków do odkamieniania czajników! Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych płynów i proszków do czyszczenia i odkamieniania irygatora. Należy pamiętać by użyć ciepłej wody, a po przeprowadzeniu filtracji urządzenie przepłukać kilkakrotnie ciepłą, czystą wodą. Po użyciu warto zadbać aby irygator był osuszony, nie warto zostawiać w pojemniku wody, wszak zwiększamy przez to ryzyko namnażania bakterii, ponadto w uszczelkach może powstać kamień.

Czy są przeciwwskazania do stosowania irygatora?

Przed zakupem irygatora należy zawsze skonsultować się z lekarzem stomatologii. Szczególnie tyczy się to osób, które mają kłopoty z kamieniem nazębnym. Irygator odrywając złogi kamienia może uszkodzić kieszonki zębowe, inicjując przy tym stan zapalny.

Dlaczego polecamy Novama Puro?

Na rynku możemy znaleźć liczne rodzaje irygatorów. Jeśli zdecydujemy się na zakup warto sprawdzić czy: wybrany irygator ma kilka trybów pracy (regulację ciśnienia strumienia wodnego)? Czy jest mobilny? Jak duży ma zbiornik oraz czy posiada kartę gwarancyjną?

Novama Puro posiada 3 tryby pracy:

  • normalny
  • delikatny 
  • pulsacyjny

Model ten pozwala osiągnąć wysoką skuteczność czyszczenia - ciśnienie maksymalne - 551 kPa, co daje 1700 pulsów/min. Zbiornik w irygatorze ma dużą pojemność 180 ml, można go łatwo napełnić wodą, płukanką dentystyczną lub płynem stosownie do zaleceń stomatologa. Irygator jest wodoszczelny, posiada dwuletnią gwarancję producenta. W skład zestawu wchodzi akumulator, natomiast końcówki można dokupić osobno.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.