Jak prawidłowo myć zęby ? Najlepsza pora na szczotkowanie zębów ? Prawidłowa technika szczotkowania
przewaga szczoteczki sonicznej nad elektryczną. 8 podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

Jak prawidłowo myć zęby i jaka pora jest najlepsza na szczotkowanie zębów ?

Jak prawidłowo myć zęby

Ponad połowa Polaków nie myje zębów nawet raz dziennie!
Zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie, przez 2 -3 minuty.

Zęby powinniśmy myć:
rano- po przebudzeniu
wieczorem przed snem
teoretycznie po każdym posiłku.

Uwaga! nie należy szczotkować zębów bezpośrednio po spożyciu cytrusów oraz innych kwaśnych potrawach. Kwas w połączeniu z fluorem z pasty może osłabiać szkliwo zęba. Po spożyciu przepłucz usta wodą, bądź sięgnij po gumę do żucia. Zęby należy umyć po około 30 minutach.

Prawidłowa technika szczotkowania.
Przewaga szczoteczki sonicznej nad elektryczną.

Warto zapoznać się z prawidłową techniką szczotkowania zębów. Zdecydowana większość społeczeństwa, szczotkuje zęby z boku na bok, jest to błąd.
W prawidłowej technice należy stosować wymiatający ruch szczoteczki. Ruch ten jest dość niespecyficzny, potrzeba czasu i konsekwencji aby się z nim oswoić. Idealnym wyborem jest szczoteczka soniczna.
W odróżnieniu od szczoteczki elektrycznej, która wykorzystuje ruch obrotowy, szczoteczki soniczne pracują stosując ruch wymiatający. Dodatkowo, szczoteczka soniczna rozbija cząsteczki wody, idealnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do innego szczotkowania zębów, szczoteczka soniczna w sposób automatyczny uczy nas skutecznej techniki mycia zębów.

Metody szczotkowania:

Obrotowo - wymiatająca Roll – ,,dziąsło-zęby”. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni, wykonujemy ruchy obrotowo-wymiatające, przesuwając ją po dziąsłach i koronach zębów.
Na każde trzy sąsiednie zęby wykonujemy 4-6 ruchów. Metoda zalecana szczególnie dla osób z chorobami przyzębia.

Wibrująca Bass.
Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni, skierowaną do korzeni zębów. Wykonujemy ruch poziomy, tak by końce włosia szczoteczki ,,wymiatały'' kieszonki dziąsłowe. Zaleca się około 30 ruchów. Metoda skutecznie oczyszcza zęby z płytki bakteryjnej.

*Metoda Bass, praktykowana ze zbyt dużą intensywnością, może spowodować uszkodzenia szkliwa.

Masująco oczyszczająca Stillmann.
Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni, opieramy częściowo o dziąsło i częściowo o koronę zęba, skierowaną włosem do wierzchołka zęba. Metoda zalecana przy recesji dziąseł.

Charters.
Szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni, włosie szczoteczki winno znajdować się częściowo na dziąśle i częściowo na koronie zęba. Skierowane do powierzchni żującej/brzegu siecznego. Wykonujemy ruch obrotowy, przy jednoczesnym uciskaniu dziąsła.

Okrężna Fones.
Prosta metoda zalecana dla dzieci i osób niepełnosprawnych. Szczoteczkę ustawiamy pod kątem prostym do dziąsła. Wykonujemy ruch okrężny. Oczyszczamy gładkie powierzchnie zębowe.

Pionowa. Szczoteczkę ustawiamy pionowo do powierzchni zębów przednich. Następnie ,,wymiatamy zalegające resztki.

Pozioma.
Przykładamy szczoteczkę wzdłuż linii zębów. Czyścimy wykonując ruch do dołu i do góry.

8 podstawowych zasad higieny jamy ustnej.

1. Indywidualnie do twoich potrzeb wybierz szczoteczkę. Obecnie na rynku jest szeroki wybór szczoteczek manualnych, elektronicznych oraz sonicznych.
Przed zakupem warto zapoznać się z argumentami za i przeciw.

2. Pamiętaj o regularnej wymianie szczoteczki czy wymiennych końcówki, w przypadku szczoteczki elektrycznej i sonicznej.
Stomatolodzy zalecają wymianę raz na 2-3 miesiące.

*Szczoteczkę czy końcówkę wymieniamy nawet wówczas kiedy nie wygląda na zużytą- gromadzi bakterie i drobnoustroje.

3. Korzystaj z irygatora, to prosty i niezwykle skuteczny sposób oczyszczania powierzchni między zębowych.
Komu polecamy, a kto nie powinien korzystać z irygatora stomatologicznego ? Dowiedz się z artykułu Jaki irygator do zębów wybrać

4. Dobierz indywidualnie do swoich potrzeb pastę. Jeśli cierpisz na parodontozę czy inną chorobę jamy ustnej i zębów, wybierz pastę przeznaczoną specjalnie
do konkretnego schorzenia. Jeśli nie, zdecyduj się na standardową pastę z wysokim stężeniem fluoru.

5. Stosuj płyny do płukania jamy ustnej. Szybko podwyższają poziom pH - co ogranicza ryzyko demineralizacji zęba. Podobnie działa miętowa guma do żucia, ważne by spożyć ją bezpośrednio po posiłku czy napoju, najlepiej gumę żuć przez maksymalnie 10-15 minut

6. Codziennie czyść zęby z wykorzystaniem nici dentystycznej.

7. Przy każdorazowym myciu zębów pamiętaj o szczotkowaniu języka.

8. Jeśli bezpośrednio po posiłku nie możesz umyć zębów, skorzystaj z gumy do żucia, przepłucz zęby woda lub płynem do płukania zębów.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.