Jaki ciśnieniomierz wybrać? Automatyczny czy zegarowy ? Co koniecznie musisz wiedzieć przed kupnem ciśnieniomierza? Jak dobrać ciśnieniomierz do indywidualnych potrzeb? Pytania, które pomogą zdecydować o wyborze ciśnieniomierza.
Jaki ciśnieniomierz wybrać ? - Praktyczne wskazówki.
Wchodząc do apteki czy sklepu medycznego w dziale Ciśnieniomierze znajdziemy wiele marek, promujących swoje modele. Wszystkie urządzenia wyglądają podobnie, skąd mamy wiedzieć jaki ciśnieniomierz wybrać ? Lepszy będzie automatyczny czy zegarowy? Zależy nam na jak najlepszych parametrach i przystępnej cenie. Zacznijmy od podstaw. Ogólny podział ciśnieniomierzy : wyróżniamy dwa typy sfigmomanometrów ( czyli ciśnieniomierzy), automatyczne i zegarowe.
Ciśnieniomierze automatyczne i zegarowe.
Zdecydowanie popularniejszymi urządzeniami, które wybieramy do domu są ciśnieniomierze automatyczne inaczej nazywane: elektronicznym czy oscylacyjnymi. Pomiar ciśnienia w ciśnieniomierzu automatycznym oparty jest na metodzie oscylometrycznej, uzależnionej od zmiany napięcia tętnicy ramiennej (aparaty naramienne) lub promieniowej (aparaty nadgarstkowe). W tej grupie występują aparaty półautomatyczne i automatyczne. Ciśnieniomierze automatyczne mają wbudowany system pompujący mankiet. W ciśnieniomierzach półautomatycznych mankiet musimy napompować samodzielnie. Pomiar tą metodą, przy użyciu ciśnieniomierza automatycznego, nie wymaga stetoskopu, jest szybki, dokładny i powtarzalny.
Ciśnieniomierze zegarowe to tradycyjne aparaty, które wykorzystują do wykonania pomiaru metodę osłuchową Korotkoffa.
Inaczej niż w ciśnieniomierzu automatycznym, w skład zestawu podstawowego wchodzi: mankiet, gruszka, zegar. Do przeprowadzenia badania niezbędny jest również stetoskop. Pomiar ciśnienia tym rodzajem urządzenia jest bardzo dokładny, miarodajny, ale wymaga wprawy i doświadczenia. W zdecydowanej większości ten typ wykorzystywany jest przez pracowników służby zdrowia, rzadziej znajduje zastosowanie w środowisku domowym
Zarówno rodzaj aparatu, jak i znajomość techniki pomiaru mają wpływ na uzyskany wynik ciśnienia, w szczególności gdy decydujemy się na korzystanie z ciśnieniomierzy zegarowych. Ciśnieniomierze automatyczne wymagają od nas znajomości prawidłowego ułożenia mankietu i przygotowania się do badania, natomiast zegarowe kilku dodatkowych umiejętności.
Ciśnieniomierz - jaki kupić?
Co musisz wiedzieć przed zakupem ciśnieniomierza automatycznego lub zegarowego? Ciśnieniomierz nie jest gadżetem, sprzęt dobrej jakości musi kosztować. Nie daj się skusić tanim podróbkom z marketu czy pobliskiego bazaru. Na zakup sprzętu medycznego powinniśmy wybrać aptekę czy sklep medyczny. Tam fachowy personel może doradzić, pomóc nam z wyborem odpowiedniego dla nas sprzętu. Sprawdź czy wybrany model posiada certyfikaty jakości, instrukcję w języku polskim oraz gwarancję. Porównaj ceny oraz funkcje dodatkowe.
Jak dobrać ciśnieniomierz do indywidualnych potrzeb?
W ciśnieniomierzach automatycznych, oprócz podstawowej funkcji, jaką jest oczywiście pomiaru ciśnienia i pulsu ( tętna), ciśnieniomierz może posiadać szereg dodatków i opcji doboru mankietu. Warto zapoznać się co dany aparat może nam zaoferować, zastanówmy się z jakich możliwości możemy dodatkowo skorzystać.
Funkcje dodatkowe w ciśnieniomierzach:
3M - ta funkcja służy do sprawdzenia średniej wartości ciśnienia tętniczego krwi. Średnia jest wyświetlana po dokonaniu 3 pomiarów w ciągu 15 minut z zachowaniem 2-3 minutowych odstępów między badaniami. Korzyści dla pacjenta: pozwala na ograniczenie błędów w zakładaniu mankietu, złego podłączenia rurki do aparatu ciśnieniomierza, syndromu białego fartucha, błędnego dopasowania mankietu (za mały lub za duży).
IHB (Irregular Heart Beat). Jest to wskaźnik nieregularnej pracy serca w tym np. arytmii. Pacjenci mający kłopoty z nieregularną pracą serca powinni wybierać wyłącznie ciśnieniomierze dostosowane do ich potrzeb z oznaczeniem IHB. Zwykły aparat automatyczny może podać nieprawidłowy wynik lub w ogóle nie zmierzy ciśnienia.
Fuzzy Logic. Zaawansowana technologia dokonywania pomiarów ciśnienia, polegająca między innymi na automatycznym dostosowaniu poziomu wypełnienia mankietu powietrzem do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Korzyści dla pacjenta: funkcja ta zapewnia najwyższą możliwą dokładność w pomiarze ciśnienia. Pomaga wykluczyć ewentualny błąd w podłączeniu mankietu. Ponadto eliminuje wpływ ewentualnych bodźców pochodzących z zewnątrz np. kichnięcie, poruszenie się, kaszlnięcie.
Podświetlenie ekranu. Funkcja umożliwiająca odczyt wyników z dodatkowym oświetleniem. Korzyści dla pacjenta: osoby o słabszym wzroku mogą zobaczyć wyraźniej wynik, nawet jeśli w pomieszczeniu nie jest wystarczająco jasno. Umożliwia odczytywania wyników w nocy.
Różne rozmiary/przekątne ekranu. Od małych, standardowych do najnowszych, dużych rozmiarów ekranów LCD ciekłokrystalicznych o wielkości nawet 90 cm². Korzyści dla pacjenta: możliwość dopasowania wielkości wyświetlacza do potrzeb osoby badającej ciśnienie, duże ekrany doskonale spełniają swoją rolę w przypadku osób niedowidzących, starszych.
Mankiet do ciśnieniomierza. Występują różne rozmiary mankietów, inne dla osób bardzo szczupłych, tęgich XXL, udowe, naramienne etc. Dzięki zunifikowanym końcówkom z jednego ciśnieniomierza może korzystać kilka osób, podłączając inny mankiet. Mankiet jako część ciśnieniomierza narażony na największą używalność należy co jakiś czas wymieniać. Korzyści dla pacjenta: dopasowanie mankietu do wielkości ramienia co ma fundamentalne znaczenie dla wyników pomiarów ciśnienia. Przy źle dobranym mankiecie, ciśnieniomierz może pokazać nieprawidłowy wynik.
Dokładność ESH - Kliniczna dokładność ESH, oznacza iż wiarygodność przeprowadzanych pomiarów została potwierdzona przez Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (ESH). Zatem dokonując pomiaru mamy pewność, iż otrzymany wynik jest miarodajny.
Pytania, które pomogą zdecydować o wyborze ciśnieniomierza:
Dla kogo ciśnieniomierz jest przeznaczony?
Jeśli dla osoby starszej, która ma problem ze wzrokiem, warto wybrać model z dużym ekranem oraz przyciskami odpowiedniej wielkości.
Czy ta osoba jest szczupła czy będzie potrzebny mankiet XXL ?
Ogromnym ułatwieniem będzie również mankiet typu Comfort, ponieważ łatwiej go założyć.
Mankiet musi być dobrze dopasowany, żeby podać prawidłową wartość ciśnienia, nie może być ani za luźny ani zbyt opinający.
Ciśnieniomierz ma być nowoczesny z dodatkowymi funkcjami czy prosty i intuicyjny?
Jeśli szukamy prostego, ekonomicznego aparatu, dla osoby w średnim wieku warto rozważyć wybór pomiędzy ciśnieniomierzem automatycznym naramiennym a ciśnieniomierzem automatycznym nadgarstkowym. Niektóre funkcje nie wymagają aktywacji, są zintegrowane z ciśnieniomierzem i korygują ewentualne błędy popełniane przez człowieka, istnieją również takie, które wymagają włączenia i wyłączenia.
Pamięć ciśnieniomierza Jak często będziesz mierzyć ciśnienie, Ty lub osoba dla której wybierasz ciśnieniomierz? Czy potrzebna jest większa pamięć np. 60 pomiarów? A może będą korzystały dwie osoby. Warto upewnić się, że ciśnieniomierz posiada odpowiednią dla Ciebie pamięć pomiarów.
Zasilanie Wystarczą baterie, czy lepiej żeby aparta był wyposażony w zasilacz?Ciśnieniomierze z zasilaczem dodatkowo redukują koszty użytkowania i ograniczają ryzyko błędnego pomiaru jaki może mieć miejsce przy pomiarze przy słabych bateriach.
Mały i przenośny do torebki i torby podróżnej Obecnie ciśnieniomierze stają się urządzeniami towarzyszącymi człowiekowi w trakcie dnia pracy, w podróży i w domu. Niektóre ciśnieniomierze zostały zaprojektowane w oparciu o oczekiwania klientów - ciśnieniomierz ma być mały i przenośny
*Konsultanci Novama pomagają dopasować ciśnieniomierz do potrzeb wybranej osoby, jeśli nadal nie wiesz, jaki ciśnieniomierz będzie odpowiedni dla automatyczny czy zegarowy, skontaktuj się z infolinią Novama