Jak dobrać mankiet do mierzenia ciśnienia? Dlaczego dobór właściwego rozmiaru mankietu jest istotny? Prawidłowe zapinanie mankietu ciśnieniomierza. Funkcja D-ring w mankietach Novama. Jaki mankiet do ciśnieniomierza dla dziecka? Podział mankietów- Rozmiar mankietu i typ ciśnieniomierza. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem mankietu? Rozmiary mankietów dedykowanych do wybranych ciśnieniomierzy marki Novama.

Jak dobrać mankiet ciśnieniomierza? 
Dlaczego dobór właściwego rozmiaru mankietu jest istotny?

Jak dobrać mankiet do mierzenia ciśnienia

 Według raportu AHA (Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego) i Brytyjskiego Stowarzyszenia ds. Nadciśnienia, źle dobrany rozmiar mankietu ciśnieniomierza będzie fałszował wynik pomiaru.

Przed dokonaniem zakupu należy zatem dokładnie zmierzyć średnicę i długość ramienia osoby, dla której mankiet ciśnieniomierza ma być przeznaczony.

Za krótki oraz za wąski będzie zawyżał wartości ciśnienia i odwrotnie za długi i szeroki mankiet ciśnieniomierza będzie obniżał uzyskane wartości ciśnienia tętniczego.

Z technicznego punktu widzenia, z zewnątrz mankiet ciśnieniomierza zapinany jest na rzep, w środku znajduje się drugi mankiet wykonany ze specjalnego tworzywa, zawierający dodatkowo balon.

Prawidłowo założony mankiet ciśnieniomierza wymaga by kończyna była kompleksowo objęta mankietem, a część nie pompowana całkowicie zachodziła na balon i była zapięta za pomocą rzepu. Balon w mankiecie ciśnieniomierza powinien obejmować od 80 % do 100% obwodu kończyny, inaczej mówiąc obwód kończyny powinien odpowiadać 2,5 razy szerokości balonu.

Aby uprościć to zadanie matematyczne przyjmuje się, iż we właściwie dobranym mankiecie jego szerokość powinna stanowić 0,4 obwodu ramienia,
zaś jego długość powinna odpowiadać 0,75 obwodu ramienia.

Dobór odpowiedniego rozmiaru mankietu do ciśnieniomierza ma szczególne znaczanie u osób starszych, u których doszło do zwapnienia naczyń. Przeprowadzenie badania w zbyt ciasnym mankiecie oprócz błędnego pomiaru może doprowadzić również do uszkodzenia ścian naczyń.

Warto również zwrócić szczególną uwagę wybierając mankiet do ciśnieniomierza dla:

    • osoby otyłej - mankiet w wersji XXL
    • bardzo szczupłej - mankiet w wersji S
    • osób z rozbudowana tkanką mięśniowa - kulturyści, pracownicy fizyczni
    • dzieci i niemowląt
    • pacjentów, u których pomiar ciśnienia będzie przeprowadzany na tętnicy udowej ( np. po amputacji kończyn górnych, wtedy wybieramy mankiet do ciśnieniomierza na udo

Prawidłowe zapinanie mankietu ciśnieniomierza. Funkcja D-ring w mankietach Novama.

Poprawne założenie mankietu ciśnieniomierza może stanowić problem wówczas kiedy: samodzielnie zakładamy mankiet, u osób starszych czy schorowanych. Elementem, który jest bardzo pomocny przy zakładaniu mankietu ciśnieniomierza jest tzw. pierścień D, inaczej D-ring.

Pierścień D to najprościej opisując metalowa klamra, przełożona w poprzek mankietu. Podobnie jak w pasku, który nosimy przy spodniach. Klamra jest dostępna we wszystkich ciśnieniomierzach marki Novama.

Wyjątek stanowi mankiet w ciśnieniomierzu Novama Comfort oraz Novama Pro. W tych modelach producent dosłownie zadbał o komfort klienta dodając do ciśnieniomierza bardzo wygodny, samo-dopasowujący się mankiet. W odróżnieniu od większości dostępnych na rynku mankietów do ciśnieniomierzy, ten jest usztywniany, łatwo się go zakłada, to szczególnie ważne udogodnienie dla osób starszych. Dodatkowo ogranicza nieprzyjemne doznanie - ściskania, u osób wyjątkowo szczupłych. Mankiet do tych ciśnieniomierzy jest odporny na uszkodzenia oraz zanieczyszczenia.

Jaki mankiet do ciśnieniomierza dla dziecka?

Pomiar ciśnienia u dzieci powinien być przeprowadzany przy użyciu ciśnieniomierza zegarowego, z uwagi na fakt, iż jest on dokładniejszy w określaniu niskich wartości ciśnienia. Często wartość ciśnienia krwi u dziecka jest niższa niż dolna granica, która jest programowana w ciśnieniomierzach automatycznych (urządzenie nie wykrywa takiej wartości). Ponadto rozmiary mankietów do (ciśnieniomierzy zegarowych) sfigmomanometrów zegarowych są bardziej zróżnicowane rozmiarowo, dzięki czemu możemy bardzo precyzyjnie dobrać właściwy rozmiar. Należy zwrócić szczególną uwagę by mankiet nie uciskał dolnej krawędzi dołu pachowego oraz za mocno nie ściskał delikatnej rączki dziecka. W napompowanym mankiecie ciśnieniomierza powinien być luz na szerokość dwóch palców.

Rozmiar mankietu i typ ciśnieniomierza

Mankiety do ciśnieniomierzy możemy podzielić ze względu na rozmiar oraz na typ ciśnieniomierza. W aparatach wykorzystujących pomiar oscylacyjny (automatach) w zdecydowanej większości przeważają mankiety jednowężykowe. W ciśnieniomierzach zegarowych w zależności od modelu aparatu, można korzystać z mankietów jedno i dwu-wężykowych. W zależności od wyboru aparatu ciśnieniomierza należy zakupić kompatybilny mankiet. Do ciśnieniomierza zintegrowanego, mankiet jednowężykowy, do aparatu nie zintegrowanego dwu-wężykowy. Jednym z kryterium podziału mankietów jest D-ring, i tak wyróżniamy mankiety z D-ringiem i bez.

Podział mankietów ze względu na rozmiar:

  • mankiet w rozmiarze standardowym, uniwersalnym średnio ok.20-32cm 
  • dla osób otyłych oraz u pacjentów z rozbudowanymi mięśniami ramienia
  • dedykowany dla dzieci, niemowląt i noworodków

Na przykład do ciśnieniomierza Novama Home Woman, dołączono mankiet o mniej standardowych rozmiarach, większa średnica gwarantuje komfort u osób nawet z lekką nadwagą. 

Ciśnieniomierz naramienny Novama Home Woman

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem mankietu?

  • dokładnie wybierz rozmiar, zmierz swój obwód ramienia

  • Zwróć uwagę czy wybrany produkt - mankiet jest kompatybilny z twoim ciśnieniomierzem. Sprawdź przede wszystkim dopasowanie końcówki przewodu w mankiecie do ,,wejścia” przewodu w ciśnieniomierzu. Pamiętaj, że są różne typy aparatów, a różni producenci to często konkretne modele mankietów.

  • skontroluj czy mankiet nie jest uszkodzony
    (nieszczelny balon czy przewód prowadzi do zafałszowania pomiaru) lub czy rzep nie jest rozerwany

  • pamiętaj o regularnej wymianie mankietu - zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji obsługi, (patrz ulotka) najczęściej co pół roku


  • przy zakupie ciśnieniomierza, dopytaj o okres gwarancyjny mankietu

  • akcesoria do ciśnieniomierzy, mają osobny termin gwarancji

Rozmiary mankietów dedykowanych do wybranych ciśnieniomierzy marki Novama.

    • Novama First - Mankiet standardowy/dla dorosłych 22-32 cm
    • Novama Home- Mankiet dla dorosłych 22-33 cm
    • Novama Home Man- Mankiet dla dorosłych 22-33 cm
    • Novama Home Woman- Mankiet dla dorosłych 22-33 cm
    • Novama Pro-Mankiet samo-usztywniający 22-42 cm
    • Novama Comfort-Mankiet samo-usztywniający 22-42 cm

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.