Epidemia koronawirusa sprawiła, że popyt na niektóre produkty drastycznie się zwiększył. Maseczki chirurgiczne, rękawiczki jednorazowe czy żel do dezynfekcji to obecnie kompletne minimum, które powinien mieć każdy. Nie mniej istotny jest termometr oraz pulsoksymetr, jednak przy jego zakupie należy być czujnym.
Czym jest pulsoksymetr?
To urządzenie, którego zadaniem jest mierzenie utlenienia krwi. Jest to tak zwana saturacja. Dodatkowym parametrem, określanym przez pulsoksymetr, jest puls pacjenta. Urządzenie do złudzenia przypomina mały klips, który nakłada się na palec. Wykorzystywany jest w karetkach, na oddziałach ratunkowych, intensywnej terapii, salach operacyjnych czy w przychodniach. Coraz większą popularność zyskuje jednak wśród domowych użytkowników.
Jak odczytywać wyniki?
Na wstępie należy zaznaczyć, że natlenowanie krwi jest niezwykle istotnie. Niedotlenienie może powodować nieodwracalne zmiany w organizmie, a także doprowadzić do śmierci. Wynikiem prawidłowym będzie wartość od 95% do 99% saturacji. Jak rozpoznać nielegalny pulsoksymetr? Niestety zakup tego urządzenia nie jest taki prosty. Faktem jest, że obecnie na rynku istnieje wiele nielegalnych pulsoksymetrów. Wynika to z faktu, że są one dużo tańsze w produkcji, a producenci są nastawieni jedynie na zysk. Zważywszy na sytuację epidemiologiczną na świecie, popyt na pulsoksymetry jest niezwykle duży. Właśnie to zdeterminowało powstanie urządzeń niezgodnych z wymaganiami prawnymi dla rynków europejskich. Wprowadzanie tego typu produktów do obrotu i używania jest nielegalne i może podlegać karze. Nie jest możliwe wprowadzenie na rynek produktu, który mógłby zostać sklasyfikowany jako produkt medyczny, a nie przeszedł procedury oceny zgodności. Czyli potencjalnie nie można wprowadzać niemedycznych ciśnieniomierzy, pulsoksymetrów, monitorów oddechu do łóżeczek dziecięcych, itd. W rzeczywistości jednak wielu nieuczciwych producentów zwyczajnie podrabia certyfikaty i z tego powodu ogranicza się do sprzedaży internetowej.
Na co zwrócić uwagę, aby nie dać się nabrać?
Jeżeli zaopatrujesz się u sprawdzonych dostawców, nie masz się czym martwić. Jeżeli jednak chcesz sprawdzić swoje źródło, skorzystaj z poniższych wskazówek.
Zwróć uwagę na poniższe cechy.
1. Jednostka notyfikowana, czyli numer przy CE oraz EC-REP - reprezentant producenta w Unii Europejskiej Pulsoksymetry są klasyfikowane jako urządzenia medyczne klasy II i zgodnie z obowiązującymi przepisami podlegają ocenie zgodności przez jednostkę notyfikowaną (lista jednostek notyfikowanych jest określona i publicznie dostępna).
2. Certyfikat zgodności Certyfikat wydawany przez jednostkę notyfikowaną zawiera następujące dane: • nazwę i numer jednostki notyfikowanej; • numer identyfikacyjny certyfikatu; • nazwę i adres wytwórcy; • dane niezbędne do identyfikacji zatwierdzonego wyrobu lub projektu; • określenie procedury oceny zgodności; • wnioski z oceny zgodności; • warunki ważności i datę wydania certyfikatu; • pieczęć i podpis osoby uprawnionej do podpisania certyfikatu. Dodatkowo certyfikat musi odwoływać się do dyrektywy medycznej 93/42/EEC. Bez obaw – jego autentyczność można samodzielnie zweryfikować, korzystając z Internetu.
3. Deklaracja zgodności Dopiero po uzyskaniu certyfikatu, producent może legalnie wydać deklarację zgodności. Zawiera ona między innymi nazwę i adres, numer certyfikatu zgodności , nazwę produktu i modelu, informację o EC-REPie i tym podobne. Zakup nielegalnego pulsoksymetru jest zupełnie bezcelowy. Pokazywane przez niego wyniki mogą znacząco odbiegać od realnych, dlatego warto sprawdzić jego pochodzenie przed zakupem.