Katar jest najczęstszym objawem infekcji u dziecka - blisko 98% i nie można go lekceważyć! Rodzice w trosce o swoje dzieci, zadają sobie mnóstwo pytań.
Po co właściwie decydować się na zakup aspiratora ? Czy odciągacz kataru jest bezpieczny i bezbolesny dla dziecka? Jak dobrać aspirator do wieku dziecka? Novama Pingo łączy zabawę z opieką medyczną - na co warto zwrócić uwagę wybierając aspirator? 

Katar jest najczęstszym objawem infekcji u dziecka - blisko 98 %

Jako dorośli wiemy jak zwykły nieżyt nosa może utrudniać nam funkcjonowanie. Spróbujmy sobie teraz wyobrazić, jak czuje się wówczas maluszek.Czym właściwie jest katar? Wewnętrzna błona śluzowa nosa odpowiada za oczyszczanie i nawilżanie powietrza, które wdychamy. Te dwie podstawowe funkcje mogą być spełnione ponieważ: błona śluzowa pokryta jest drobnymi rzęskami, które fizycznie przechwycają duże cząsteczki zanieczyszczeń. Ponadto błona produkuje śluz, a jego zadaniem jest zatrzymywanie drobnoustrojów oraz nawilżanie noska. W czasie infekcji bakteryjnej, wirusowej, czy w przypadku alergii dochodzi do nadkażenia błony śluzowej.

Aspirator do nosa na katar Novama PINGO

Na skutek zakażenia wewnętrznej części nosa pojawia się:
obrzęk - opuchnięcie błony śluzowej, oddychanie jest utrudnione.

Niewydolność mechanizmu rzęskowego- rzęski nie radzą sobie z wychwytywaniem drobnoustrojów następuje wzmożona produkcja śluzu.

Powstały w tym mechanizmie śluz, znany jest potocznie jako katar.

Kataru u dzieci nie można lekceważyć!

 

Drogi oddechowe maluszka są wąskie, nawet niewielki obrzęk błony śluzowej może wywołać niedrożność lub częściową niedrożność oddychania.
Maluch nie może wówczas swobodnie złapać tchu. Jest niespokojny, rozdrażniony, płaczliwy, ciężko mu usnąć, budzi się w nocy, przyjmowanie pokarmu jest wówczas utrudnione. Dziecko nie rozumie co się dzieje, nie potrafi samo wysmarkać nosa.
Jeśli jako opiekun nie pomoże w oczyszczaniu noska, ryzykujesz wywołaniem groźnych powikłań.
W zalegającej wydzielinie dochodzi do namnażania bakterii i wirusów. Jej nadmiar spływ do gardła, przenosząc zakażenie w dalsze części dróg oddechowych.
Pamiętaj, że wydzielina spływa również wtedy kiedy dziecko leży na pleckach, dlatego staraj się układać malucha na brzuszku. Pomoże to w dużym stopniu na samoistne schodzenie śluzu z noska. Nieleczona infekcja błony śluzowej nosa może prowadzić m.in. do zapalenia gardła, zatok, krtani, tchawicy, oskrzeli,oskrzelików, ucha środkowego, płuc czy zapalenia spojówek.

Jednym ze sposobów ograniczenia ryzyka wystąpienia powikłań jest regularne oczyszczanie nosa z zalegającego śluzu. Osoba dorosła zrobi to za pomocą chusteczki, natomiast w przypadku najmłodszych bardzo dobrym rozwiązaniem jest aspirator.

Po co właściwie kupować aspirator?

U dzieci zapchany nosek nie jest tylko efektem infekcji wirusowej, niedrożność może wynikać również z:

 • oddychania suchym powietrzem w mieszkaniu - ogrzewanie elektryczne, przegrzewanie pomieszczeń, brak cyrkulacji powietrza
 • alergii pokarmowej - przeważnie na białka mleka
 • niedrożny nos może być ponadto wynikiem fizjologicznego zalegania wydzieliny, łez czy pokarmu

Aspirator jest niezbędnym narzędziem do oczyszczania i higieny jamy nosa, nawet u zdrowych dzieci, maluch nie potrafi sam oczyścić dróg oddechowych.
W przypadku infekcji, dziecku trzeba oczyszczać nos koniecznie przed spaniem i karmieniem. Aspirator to proste urządzenie do oczyszczania noska u dzieci już od urodzenia. Aspirator zasysa zalegającą treść z noska i w ten sposób go udrażnia.
Dzięki czemu maluszek może swobodnie oddychać.

Aspiratory mogą być:

 • bateryjne ( zasysają śluz przez wytworzenie podciśnienia )

 • ręczne sami zasysamy ( za pomocą specjalnej rurki, wciągamy ustami, niektóre końcówki pozwalają na użycie odkurzacza)

Czy odciągacz kataru jest bezpieczny i bezbolesny ?

Aspirator jest bezpieczny, wytworzona siła ssąca jest mała możemy sprawdzić na sobie.
Ważne by przed zabiegiem:

 • dobrać indywidualny rozmiar końcówki, czy nie jest za duża dla dziecka (wtedy może drażnić i uszkadzać błonę śluzową nosa)

 • zwracamy uwagę na ułożenie aspiratora, czy nie jest ułożony za głęboko w jamie nosowej

 • bezwzględnie dbamy o czystość i aseptykę końcówki, tak by nie przenosić zarazków i innych patogenów

 • Pamiętajmy, że aspiracja powinna być przeprowadzona szybko i sprawnie, tak by nie podrażnić delikatnej błony śluzowej nosa

 • Zalecany czas to około 8 sekund

 • Oczyszczanie powinno trwać krótko ale trzeba je przeprowadzać możliwie jak najczęściej. 

 • Zwróćmy uwagę by wybrać rozmiar końcówki, w zależności od wieku dziecka i anatomicznej budowy przegrody nosowej

 • Wybierajmy końcówki wykonane z miękkich materiałów

 • Jeśli nie uda nam się oczyścić noska za pierwszym razem, przerwijmy zabieg i powtórzmy go za kilka minut - aspiracja wymaga wprawy.

Przy oczyszczaniu dróg oddechowych należy rozważyć użycie soli fizjologicznej, pomaga ona rozpuścić zalegający śluz. Dlatego łatwiej, skuteczniej i szybciej można oczyścić nos dziecka. Sól fizjologiczna czy woda morska jest istotna, ale nie można powiedzieć, że jest niezbędna. Po użyciu soli fizjologicznej, należy oczyścić nosek. Pozostawiony płyn może wraz z zarazkami, spłynąć do oskrzeli przenosząc zakażenie.

Uwaga ! Przed pierwszą aspiracją warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi odciągacza kataru.

Jak dobrać aspirator do wieku dziecka?

Aspirator jest urządzeniem uniwersalnym, tzn. nie ma oddzielnych aspiratorów dla niemowlaków czy dla dzieci strasznych. Niezwykle istotny jest za to dobór odpowiednich końcówek do aspiratora. W podstawowych wersjach są dwa rozmiary końcówek: mała i duża. Ważny jest również materiał z jakiego wykonane są końcówki, czy jest bezpieczny dla dzieci, wystarczająco elastyczny, by nie uszkodzić błony śluzowej noska np. silikon.

Novama Pingo łączy zabawę z opieką medyczną.
Na co warto zwrócić uwagę wybierając aspirator?

Aspirator Novama Pingo

Aspiracja nosa jak większość zabiegów medycznych czy higienicznych nie jest ulubioną czynnością dzieci. Sam fakt obcego przedmiotu w nosku oraz ogólny dyskomfort może być dla dziecka stresujące. To do nas, rodziców i opiekunów, należy zadanie aby z tej czynności zrobić ciekawą oraz zajmującą zabawę. Musimy odciągnąć uwagę dziecka od nieprzyjemnego zabiegu. I tu z pomocą nadciąga Novama Pingo! Dlaczego spośród tak wielu aspiratorów warto wybrać właśnie ten?

Bo jako jedyny wyglądem przypomina zabawkę. Ma przyjemne kolory, kształtem jest podobny do delfinka, a ponadto w trakcie zabiegu można uruchomić melodyjkę jedną z 12 do wyboru. Jest wygodny i praktyczny, nosek możesz oczyścić w każdej chwili a aspirator nosić w torbie dla dziecka, nie ryzykujesz już podłączenia do odkurzacza - jak w przypadku innych standardowych aspiratorów.

Aspirator Pingo nie wytwarza dużego podciśnienia, jest ono dobrze kontrolowane - to nie odkurzacz - dlatego masz pewność, że Twój maluszek jest bezpieczny. W zestawie znajdziesz komplet wymiennych końcówek, wykonanych z bezpiecznego, antyalergicznego, miękkiego materiału . Dzięki temu i leczenie kataru da się polubić. W Novama Pingo nie ma konieczności kupowania materiałów eksploatacyjnych takich jak jednorazowe zbiorniczki, kapturki, pojemniczki .

Katar może się pojawić w każdej chwili, od teraz już wiesz jak sobie z nim poradzić i pomóc dziecku szybciej przejść przez okres nieprzyjemnego przeziębienia.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.