Termometr owulacyjny, czym jest i jak go używać ? Na czym polega metoda NPR? Po co termometr owulacyjny i dlaczego warto wybrać Novama Ovula?
Jak zrozumieć wyniki pomiaru temperatury głębokiej? Jak przeprowadzić pomiar temperatury owulacyjnej? Co może fałszować otrzymany pomiar?

Termometr owulacyjny czym jest i jak go używać ? 

Na czym polega metoda NPR ?

Jak zajść w ciążę

NPR to skrót określający metodę polegającą na naturalnym planowaniu rodziny.
Sposoby te są powszechnie wykorzystywane, zarówno przez kobiety starające się o dziecko, jak i te które chcą uniknąć zajścia w ciąże. Obecna medycyna z powodzeniem łączy metody naturalne wraz z farmakologicznymi.
Naturalne Planowanie Rodziny to:
- kontrola zmiany temperatury ciała kobiety
- kontrola zmian usytuowania szyjki macicy
- obserwacja śluzu
Cykl owulacyjny u kobiet powstaje w następstwie sprzężenia zwrotnego: podwzgórza, szyszynki i jajników.
Wzajemna kontrola wydzielania i hamowania hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu generuje zmiany w układzie rozrodczym kobiety.

Po co stosować termometr owulacyjny ?

Zmiana wartości temperatury stanowią bardzo przydatna informację, w której fazie cyklu znajduje się ciało kobiety. Wspomniane zmiany temperatury ciała i gospodarki hormonalnej, nie są tak wysokie jak np. w przebiegu infekcji. Różnica może wynosić kilka kresek, około 0,15 do 1 ºC. Nawet najbardziej dokładny tradycyjny termometr elektroniczny, czy sensoryczny, nie wykryje tak małej zmiany temperatury. Termometry owulacyjne są zdecydowanie bardziej dokładne.

Dlaczego warto wybrać Novama Ovula?

Termometry klasyczne charakteryzuje precyzyjna skala ale niestety zazwyczaj skrócona.Novama Ovula, w odróżnieniu od innych termometrów ma dużą skalę, dzięki czemu możemy zmierzyć temperaturę z zakresu od 31 do 42,99 z dokładnością do 0,01 ºC . Termometr jest bezpieczny, mały oraz praktyczny.

Jak zrozumieć wyniki pomiaru temperatury głębokiej?

Na początek dla ułatwienia, na temperaturę ciała w cyklu owulacyjnym największy wpływ ma progesteron. Najogólniej można powiedzieć, iż w fazie folikularnej zanotujemy najniższe wartości temperatury ok. 36 ºC. W fazie owulacyj przez następne 24h, temperatura wzrasta o ok. 0,15 – 0,45 ºC.
Nieznacznie podwyższona temperatura ciała utrzymuje się w ciągu kolejnych 12 dni. Jeśli utrzyma się dłużej może świadczyć, iż kobieta jest w ciąży.

Jak przeprowadzić pomiar temperatury owulacyjnej?

Z uwagi na fakt, iż zmiany temperatury mogą być bardzo niewielkie, przy tym badaniu bezwzględnie należy przestrzegać poniżej wymienionych zasad:

  • badanie przeprowadzamy zawsze o tej samej porze, najlepiej rano zaraz po przebudzeniu, przed wstaniem (dopuszczalne odstępstwo 30 minut)
  • pomiar przeprowadzamy zawsze w tym samym miejscu na ciele, ważne by był to pomiar temperatury błony śluzowej, nie skóry, dlatego wybieramy: jamę ustną, odbyt lub pochwę
  • wyniki warto zapisywać w specjalnej karcie badań, co ułatwia nam obserwację

Co może fałszować uzyskany wynik?

  • nie przestrzeganie ustalonych godzin pomiaru
  • zmiana termometru
  • choroba, nawet drobna infekcja
  • zmiana czasu, strefy czasowej, jet-lag
  • duży wysiłek fizyczny
  • przemęczenie, stres
  • przyjmowane leki
  • niecodzienna aktywność fizyczna np. nocna impreza
  • spożycie alkoholu

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.