Temperatura ciała-stan podgorączkowy i gorączka. Czy 37 ºC to już gorączka? Dobowy rytm temperatury. Dlaczego mamy tak różną temperaturę?
Z jakiego powodu termometr pokazuje przeróżne wyniki?

Temperatura ciała-stan podgorączkowy i gorączka.
Czy 37 ºC to już gorączka?

Stan podgorączkowy a gorączka

Temperatura ciała-stan podgorączkowy i gorączka. 

Człowiek, przedstawiciel gromady ssaków jest organizmem stałocieplnym.

Nasz organizm zawsze będzie posiadał temperaturę ciała i przyjmuje się, że wartość 36,6 ºC jest średnią temperaturą ciała.

Gorączka zaś to termin ściśle powiązany z podwyższoną temperatura ciała, powyżej wartości 38 ºC.

Gorączka jest zazwyczaj objawem alarmującym, iż coś niepokojącego dzieje się w organizmie.

Gorączka może być reakcją obronną organizmu:

  • na infekcję bakteryjną, wirusową i grzybiczyą,
  • informacją o przegrzaniu organizmu np. na skutek długotrwałego przebywania na słońcu
  • objawem nadczynności tarczycy
  • przedawkowania wybranych leków

Powszechnie w społeczeństwie uważa się, że każda wartość temperatury powyżej 36,6 ºC to gorączka. Bardzo często jeśli tylko na termometrze zobaczymy 37 ºC wpadamy w przerażanie i sięgamy po dostępne środki przeciwgorączkowe, to zbyt szybkie działanie.
Nieznacznie podwyższona temperatura, o kilka stopni ponad normę, niekoniecznie będzie oznaczać chorobę. W wielu przypadkach jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na dobowy rytm temperatury. Dlatego też kiedy nasz termometr wskaże wartość ok. 37 ºC nie warto sięgać od razu po leki.
Wyjątkiem są osoby starsze, chore na nowotwory oraz inne schorzenia neurogenne (choroby układu nerwowego). Warto pamiętać, iż u dzieci, z powodu podwyższonego metabolizmu, wartości powyżej 36,6 ºC są bardzo często spotykane.

Temperatura ciała gorączka wykres Novama.pl

Dobowy rytm temperatury.

Fizjologicznie nasz organizm pomimo tego, że jest zdrowy zmienia temperaturę ciała. Ciepłota ciała może się zmieniać w ciągu doby nawet o kilka stopni. Jak zmienia się nasza temperatura w ciągu dnia?

Najniższe wartości zanotujemy w godzinach nocnych,
między 23:00 a 5:00 rano około 36,4 -36,6 ºC.

W ciągu dnia jesteśmy w ruchu, pracujemy a więc dostarczamy naszemu organizmowi pokarmu, wówczas nasza ciepłota ciała wzrasta nawet o kilka kresek.

Najwyższa temperatura występuje między godziną
15:00 a 18:00 około 37 – 38 ºC.  


Jeśli zaraz po przebudzeniu przeprowadzony pomiar temperatury wskaże około 38 ºC jest to bardziej niepokojący sygnał, niż kiedy otrzymamy identyczny pomiar po godzinie 17:00.

Dlaczego mamy tak rożną temperaturę ?

Zaskoczeniem dla wielu z nas może okazać się fakt, iż powszechnie znana wartość temperatury 36,6 ºC rzadko kiedy występuje w naszym orgazmie. Dlaczego?Fizjologiczne normy temperatury będą różne w zależności od wieku oraz płci. Niemowlęta ze względu na słabo wykształcony ośrodek termoregulacji mogą mieć temperaturę od 36,2 ºC rano do 37 ºC w trakcie dnia (z uwagi na podwyższony metabolizm). Osoby starsze, u których obserwuje się słabe krążenie krwi, mogą mieć nieznacznie obniżoną temperaturę ciała ok. 36,4 ºC. Również płeć ma znaczenie. U kobiet temperatura ciała zmienia się wraz z poszczególnymi fazami cyku menstruacyjnego.

Czemu mój termometr pokazuje przeróżne wyniki?

Zmierzenie temperatury jest prostym badaniem medycznym, jednak jeśli nie będziemy przestrzegać kilku zasad, otrzymany pomiar nie będzie miarodajny.
O czym należy pamiętać? W poszczególnych miejscach na ciele mamy różną temperaturę tzn. przeprowadzając pomiar u tej samej osoby, o tej samej godzinie, raz w dole pachowym a raz na tętnicy skroniowej otrzymamy rozbieżne wyniki. Nie oznacza to, że nasz termometr jest uszkodzony!
miejsca pomiaru wraz ze średnie wartości temperatury:

  • dole pachowym – 36,6 ºC
  • jamie ustnej- 36,9 ºC
  • uchu - 36,9 ºC
  • odbycie – 37,1 ºC
  • na tętnicy skroniowej – 36,6 ºC

Nie przeprowadzamy pomiaru bezpośrednio po przyjściu z dworu. W zależności od pogody mogło dojść do delikatnego ochłodzenia bądź przegrzania organizmu. Nie kontrolujemy ciepłoty ciała zaraz po obfitym posiłku, czy po bezpośrednim zakończeniu aktywności fizycznej oraz gorącej kąpieli. Przed przeprowadzeniem badania należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi termometru. Poszczególne rodzaje termometrów mają charakterystyczne kryteria np. termometr skanujący wymaga dokładnego oczyszczenia twarzy m.in z kremu czy makijażu.

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.