Kinesiotaping to metoda redukowania bólu i nieoceniona pomoc w rehabilitacji urazów mięśni, kręgosłupa oraz całego ciała. Czy samemu można nakleić taśmę KINO? Wskazówki praktyczne.

Uniwersalny kinesiotaping - jak przyklejać taśmę?

kinesiotaping-jak-naklejać-taśmę-kino

Kinesiotaping jest szeroko wykorzystywaną uniwersalną metodą fizjoterapii. Ze względu na swoje bezpieczeństwo, taśmy KINO nie mają przeciwwskazań. Może ich używać każdy, bez ograniczeń wiekowych. Metoda jest naturalna, nie powoduje interakcji lekowej, nie obciąża organizmu substancjami chemicznymi, nie można jej przedawkować.

Taśmy kino niosą pomoc w dolegliwościach bólowych różnego pochodzenia, przyśpieszają proces gojenia, redukują obrzęki oraz zmniejszają obciążenie i napięcia powierzchownych powięzi, mięśni oraz stawów. Metoda posiada wiele zalet, jednak niewłaściwie przyklejona taśma nie przyniesie wymiernych rezultatów

Czy samemu można nakleić taśmę - tejpować?

Od początku wprowadzenia tej metody powstało wiele szkół, kursów z zakresu wiedzy i umiejętności plastrowania, tejpowania, kinezjotapingu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż tylko właściwie i profesjonalnie naklejona taśma przyniesie oczekiwany rezultat. Kolorowe, czasem fantazyjne oklejenia nie są wymysłem artystycznym fizjoterapeuty. Każde schorzenie, konkretna patologia, uraz, ból określonej partii ciała będzie charakteryzował się szczególnym rodzajem plastrowania, tapingowania, tejpowania.

Techniki oklejania

  • funkcjonalna - wspomaga pracę konkretnych partii mięśni

  • mięśniowa - wpływa na rozciąganie i rozluźnienie mięśnia

  • powięziowa - wpływa na rozciąganie i rozluźnienie powięziach

  • limfatyczna - wykorzystywana przy leczeniu krwiaków i siniaków

  • więzadłowa - znosi dolegliwości bólowe

  • na punkty spustowe - wykorzystywana przy oklejaniu urazów i kontuzji sportowych

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że nie powinno się samodzielnie diagnozować urazów. Bez specjalistycznej wiedzy, doświadczenia, możemy jedynie przypuszczać co się dzieje. Tylko bezpośrednia konsultacja, kompletny wywiad medyczny z fizjoterapeutą dostarczy rzetelnej informacji o naszym stanie zdrowia. Jeśli fizjoterapeuta zaleci i wytłumaczy, w jaki sposób przykleić taśmę, otrzymujesz zielone światło i możesz działać samodzielnie. Chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o kinesiotapingu? 

Wskazówki praktyczne w kinesiotapingu

Jak przykleić taśmę, by ta utrzymała się na naszym ciele dłużej, oto kilka praktycznych rad.

  • skóra powinna być czysta, osuszona, nie natłuszczona

  • duże owłosienie np. na nogach, należy zgolić - tak samo u kobiet jak i mężczyzn. Włosy odrosną, zaś na gładkiej skórze plaster lepiej się układa. Ponadto ograniczamy nieprzyjemne doznania, które mogą towarzyszyć nam przy zrywaniu taśmy.

  • taśmy powinniśmy przed przyklejeniem dokładnie dociąć, zmierzyć odległości na ciele. Warto zaokrąglić końce taśmy, redukuje to ryzyko naderwania i odklejenia.

  • taśmy powinniśmy przykleić ok. 10 min przed planowaną aktywnością. Ten czas jest potrzebny by klej dokładnie związał się z naszym naskórkiem

Newsletter

Subskrybuj nasz newsletter.